† Vatra Monahală

† Pe teritoriul actualei comune Dorna Arini, în secolele XV-XVII, a existat o vatră monahală, întemeiată de Cuviosul Chiriac, ucenic al Sfântului Daniil Sihastrul de la Voroneț.

† Numele unor călugări au rămas în memorie prin denumirea locurilor de nevoință: Pârâul lui Lazăr, Pârâul lui Leontie și Pârâul lui Arsenie.

† Organizați cu viață de obște sau în sihăstrii izolate, călugării locuiau în grote sau în colibe de lemn. Unii călugări erau singuri, alții, înconjurați de 2-3 ucenici.

† În secolul XVIII, din cauza prigoanei religioase, țăranii ardeleni au trecut în Moldova, "călugării au fost primii care au ajutat familiile din Transilvania cu terenuri, lemnn pentru case, fânețe pentru vite și chiar le-au înălțat biserici de lemn." (Arhimandrit Ioanichie Bălan).

† Întemeierea așezărilor omenești de pe valea Bistriței, s-a făcut prin înfrățirea creștinească dintre călugări.