Mănăstirea

”Acoperământul Maicii Domnului”,
Dorna Arini

”Iubirea Sfintei Treimi luminează deplin existența noastră!”
Pr. Dumitru Stăniloae

† Activități Monahale


Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului”

† În cadrul mănăstirii funcționează ateliere de veșminte preoțești, broderie, pictură de icoane, sculptură, etc. Se confecționează veșnimte diaconești si preoțești, îmbrăcăminte pentru personalul monahal, uneori veșminte arhierești.

† Amenajat recent într-o încăpere de la ultimul etaj al ”Casei Elisabeta”, atelierul de icoane al mănăstirii este un loc luminos, plăcut și liniștit. Atelierul este dotat cu toate cele necesare: cataloage de modele, materiale de lucru și de studiu.

† Pe mesele de lucru, icoane începute, pensule, tuburi de tempera, bucăți de lemn pregătite pentru a fi pictate. Pe rafturi stau, abia terminate, icoane ale Mântuitorului, ale Maicii Domnului și ale unor sfinte scene biblice.