Mănăstirea

”Acoperământul Maicii Domnului”,
Dorna Arini

”Iubirea Sfintei Treimi luminează deplin existența noastră!”
Pr. Dumitru Stăniloae

† Clopotnița


Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului”

† La intrarea în incintă s-a construit un impunător turn-clopotniță, înalt de peste 50m. Ridicată între 2002-2004, clopotnița are o structură de rezistență din bârne de stejar și este învelită cu șindrilă.

† Construită în stil maramureșean, în formă de trunchi de piramidă, clopotnița are foișor și vârf în formă de săgeată.

Planul și construcția turnului clopotniță au fost realizate tot de Victor Păștinaru împreună cu o echipă de meșteri maramureșeni și bucovineni.

† În interiorul turnului-clopotniță sunt 24 de clopote și un carilon, un sistem muzical la care cântările religioase se execută cu ajutorul clopotelor. Clopotele, fabricate în Tirol-Austria, sunt acționate prin telecomandă.