† Despre Dorna Arini

† Din Vatra Dornei, spre Piatra Neamț, la aproximativ 5 km de stațiune, arinii străjuiesc de o parte și de alta malurile Bistriței.

† Cadrul pitoresc a atras de timpuriu pe viitorii locuitori, care au denumit zona în deplină concordanță cu ambientul - Dorna Arini.

† Continuând drumul pe malurile Bistriței, trecând prin satele Gheorghițeni și Rusca, se ajunge la Broștenii lui Creangă, iar și mai departe ne așteaptă Bicazul.

† Pitorescul farmec al spațiului este oferit de căpițele de fân și de gospodăriile aflate pe dealul Bârnărelului, îmbrăcat spre vârf de o mantie de brazi.

† În adâncul pământului freamătă apele minerale ale Dornelor, atât de renumite și căutate pentru binefacerile lor.

† Comuna Dorna Arini se desfășoară pe 18 km, de la confluența Negrei Șarului cu râul Bistrița, până la confluența pârâului Colbu cu același râu, în Cheile Zugrenilor.

† Aflată în vecinătatea orașului Vatra Dornei, comuna Dorna Arini se bucură de un peisaj de o frumusețe rară, unică în Bazinul Dornelor, la tot pasul înfățișându-se drumețului priveliști mirifice.